C1206S682K5RAC7800
Overview of C1206S682K5RAC7800
Part NumberC1206S682K5RAC7800
ManufacturerKEMET
Description6800PF 50.0V
DatasheetsDownload C1206S682K5RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S682K5RAC7800
Specification of C1206S682K5RAC7800
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
6800 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50V
Features
Floating Electrode
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)