C1206S333K5RACAUTO
Overview of C1206S333K5RACAUTO
Part NumberC1206S333K5RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.033UF 50V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S333K5RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S333K5RACAUTO
Specification of C1206S333K5RACAUTO
Status
Active
Series
SMD Auto X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
0.033 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Floating Electrode
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)