C1206S563K1RAC7800
Overview of C1206S563K1RAC7800
Part NumberC1206S563K1RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S563K1RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S563K1RAC7800
Specification of C1206S563K1RAC7800
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
0.056 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Features
Floating Electrode
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)