C1206S273KARAC7800
Overview of C1206S273KARAC7800
Part NumberC1206S273KARAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.027UF 250V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S273KARAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S273KARAC7800
Specification of C1206S273KARAC7800
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
0.027 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
250V
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)