C1206S223K1RACAUTO
Overview of C1206S223K1RACAUTO
Part NumberC1206S223K1RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S223K1RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S223K1RACAUTO
Specification of C1206S223K1RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
0.022 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)