C1206S223K2RAC7800
Overview of C1206S223K2RAC7800
Part NumberC1206S223K2RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.022UF 200V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S223K2RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S223K2RAC7800
Specification of C1206S223K2RAC7800
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.022 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
200V
Features
Floating Electrode
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)