C1206S223K5RACAUTO
Overview of C1206S223K5RACAUTO
Part NumberC1206S223K5RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.022UF 50V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S223K5RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S223K5RACAUTO
Specification of C1206S223K5RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Capacitance
0.022 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50V
Features
Floating Electrode
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)