C1206S223K1RAC7800
Overview of C1206S223K1RAC7800
Part NumberC1206S223K1RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S223K1RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S223K1RAC7800
Specification of C1206S223K1RAC7800
Status
Active
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
0.022 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Floating Electrode
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)