C1206S153J2RAC7800
Overview of C1206S153J2RAC7800
Part NumberC1206S153J2RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.015UF 200V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S153J2RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S153J2RAC7800
Specification of C1206S153J2RAC7800
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.015 F
Tolerance
5%
Voltage - Rated
200V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)