C1206S104K5RACAUTO
Overview of C1206S104K5RACAUTO
Part NumberC1206S104K5RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionSMD AUTO X7R FE, CERAMIC, 0.1 UF
DatasheetsDownload C1206S104K5RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S104K5RACAUTO
Specification of C1206S104K5RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
0.1 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50V
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)