C1206T103K8GCL7800
Overview of C1206T103K8GCL7800
Part NumberC1206T103K8GCL7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 10000PF 10V NP0 1206
DatasheetsDownload C1206T103K8GCL7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206T103K8GCL7800
Specification of C1206T103K8GCL7800
Series
SMD COTS C0G
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
10000 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
10V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Ratings
COTS
Applications
High Reliability
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)