C48-16R20Y28S10-402
Overview of C48-16R20Y28S10-402
Part NumberC48-16R20Y28S10-402
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R20Y28S10-402 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R20Y28S10-402
Specification of C48-16R20Y28S10-402
Status
Active
Series
MIL-DTL-26500, C48
Package
Bulk
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
28 (Power)
Shell Size - Insert
20-28
Shell Size, MIL
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature
Termination
Crimp
Fastening Type
Bayonet Lock
Orientation
10
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Anodized
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Ingress Protection
Environment Sealed
Material Flammability Rating
Features
Coupling Nut
Shielding
Current Rating (Amps)
Voltage Rating
Cable Opening
1.033" (26.24mm)