CIR06CF-36A-51S-F80
Overview of CIR06CF-36A-51S-F80
Part NumberCIR06CF-36A-51S-F80
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG FMALE 6P SILVER CRIMP
Price for CIR06CF-36A-51S-F80
Specification of CIR06CF-36A-51S-F80
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
6
Shell Size - Insert
36-A51
Orientation
N (Normal)
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Silver
Color
Olive Drab
Features
Cable Clamp
Shielding
Current Rating (Amps)
13A, 80A, 150A
Voltage Rating
900VAC, 1250VDC