CRCW06032R70FNTA
Overview of CRCW06032R70FNTA
Part NumberCRCW06032R70FNTA
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES SMD 2.7 OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload CRCW06032R70FNTA Datasheet PDFPDF Icon
Price for CRCW06032R70FNTA
Specification of CRCW06032R70FNTA
Status
Active
Series
CRCW
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
2.7 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
200ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)