DDB6U100N16RBOSA1
Overview of DDB6U100N16RBOSA1
Part NumberDDB6U100N16RBOSA1
ManufacturerInfineon Technologies
DescriptionDIODE GP 1.6KV 104A AG-ECONO2A
DatasheetsDownload DDB6U100N16RBOSA1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for DDB6U100N16RBOSA1
Specification of DDB6U100N16RBOSA1
Status
Active
Package
Bulk
Supplier
Rochester Electronics, LLC
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Current - Average Rectified (Io)
104A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 100 A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 1600 V