ERC55301K00DHEK500
Overview of ERC55301K00DHEK500
Part NumberERC55301K00DHEK500
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 301K OHM 0.5% 1/8W AXIAL
DatasheetsDownload ERC55301K00DHEK500 Datasheet PDFPDF Icon
Price for ERC55301K00DHEK500
Specification of ERC55301K00DHEK500
Status
Active
Series
ERC
Package
Bulk
Supplier
Vishay Dale
Resistance
301 kOhms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Metal Film
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)