ERC55301R00FHEK600
Overview of ERC55301R00FHEK600
Part NumberERC55301R00FHEK600
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 301 OHM 1% 1/4W AXIAL
Price for ERC55301R00FHEK600
Specification of ERC55301R00FHEK600
Status
Active
Series
ERC
Package
Bulk
Supplier
Vishay Dale
Resistance
301 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Metal Film
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)