ESW-134-34-G-S-LL
Overview of ESW-134-34-G-S-LL
Part NumberESW-134-34-G-S-LL
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN SOCKET 34POS 0.1 GOLD PCB
DatasheetsDownload ESW-134-34-G-S-LL Datasheet PDFPDF Icon
Price for ESW-134-34-G-S-LL
Specification of ESW-134-34-G-S-LL
Status
Active
Series
ESW
Package
Bulk
Supplier
Samtec Inc.
Connector Type
Elevated Socket
Contact Type
Forked
Style
Board to Board
Number of Positions
34
Number of Positions Loaded
All
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Row Spacing - Mating
Mounting Type
Through Hole
Termination
Kinked Pin, Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
20.0in (0.51m)
Insulation Color
Black
Insulation Height
0.635" (16.13mm)
Contact Length - Post
0.280" (7.11mm)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish - Post
Gold
Mated Stacking Heights
Ingress Protection
Features
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact
Voltage Rating
550VAC