MKP385612025JPP4T0
Overview of MKP385612025JPP4T0
Part NumberMKP385612025JPP4T0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 12UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload MKP385612025JPP4T0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385612025JPP4T0
Specification of MKP385612025JPP4T0
Series
MKP385
Package
Tray
Capacitance
12 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Operating Temperature
-55C ~ 110C
Size / Dimension
1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)