MTSW-104-22-S-D-330-RA
Overview of MTSW-104-22-S-D-330-RA
Part NumberMTSW-104-22-S-D-330-RA
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-S-D-330-RA Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-S-D-330-RA
Specification of MTSW-104-22-S-D-330-RA
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A