MTSW-104-22-T-S-265
Overview of MTSW-104-22-T-S-265
Part NumberMTSW-104-22-T-S-265
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-S-265 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-S-265
Specification of MTSW-104-22-T-S-265
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Mounting Type
Through Hole
Contact Length - Mating
0.265" (6.73mm)
Contact Length - Post
0.265" (6.73mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A