MTSW-104-22-T-S-300
Overview of MTSW-104-22-T-S-300
Part NumberMTSW-104-22-T-S-300
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER 4POS .100" TH
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-S-300 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-S-300
Specification of MTSW-104-22-T-S-300
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A