MTSW-104-22-T-S-410
Overview of MTSW-104-22-T-S-410
Part NumberMTSW-104-22-T-S-410
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-S-410 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-S-410
Specification of MTSW-104-22-T-S-410
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.410" (10.41mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A