MTSW-104-22-T-S-440
Overview of MTSW-104-22-T-S-440
Part NumberMTSW-104-22-T-S-440
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-S-440 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-S-440
Specification of MTSW-104-22-T-S-440
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.440" (11.17mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A