MTSW-104-23-F-S-236
Overview of MTSW-104-23-F-S-236
Part NumberMTSW-104-23-F-S-236
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-F-S-236 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-F-S-236
Specification of MTSW-104-23-F-S-236
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A