MTSW-104-23-G-D-051
Overview of MTSW-104-23-G-D-051
Part NumberMTSW-104-23-G-D-051
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-G-D-051 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-G-D-051
Specification of MTSW-104-23-G-D-051
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.051" (1.30mm)
Contact Length - Post
0.294" (7.47mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A