MTSW-104-23-G-S-220
Overview of MTSW-104-23-G-S-220
Part NumberMTSW-104-23-G-S-220
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-G-S-220 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-G-S-220
Specification of MTSW-104-23-G-S-220
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A