MTSW-104-23-G-Q-230-LL
Overview of MTSW-104-23-G-Q-230-LL
Part NumberMTSW-104-23-G-Q-230-LL
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-G-Q-230-LL Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-G-Q-230-LL
Specification of MTSW-104-23-G-Q-230-LL
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A