MTSW-104-22-T-S-453
Overview of MTSW-104-22-T-S-453
Part NumberMTSW-104-22-T-S-453
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-S-453 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-S-453
Specification of MTSW-104-22-T-S-453
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.453" (11.50mm)
Contact Length - Post
0.077" (1.95mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A