MTSW-104-23-F-D-217
Overview of MTSW-104-23-F-D-217
Part NumberMTSW-104-23-F-D-217
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-F-D-217 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-F-D-217
Specification of MTSW-104-23-F-D-217
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.217" (5.50mm)
Contact Length - Post
0.128" (3.25mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A