MTSW-104-22-T-T-011
Overview of MTSW-104-22-T-T-011
Part NumberMTSW-104-22-T-T-011
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-T-011 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-T-011
Specification of MTSW-104-22-T-T-011
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
12
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.011" (0.28mm)
Contact Length - Post
0.519" (13.18mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A