MTSW-104-22-T-S-420-LL
Overview of MTSW-104-22-T-S-420-LL
Part NumberMTSW-104-22-T-S-420-LL
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-S-420-LL Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-S-420-LL
Specification of MTSW-104-22-T-S-420-LL
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating
0.420" (10.67mm)
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A