MTSW-104-22-T-S-370
Overview of MTSW-104-22-T-S-370
Part NumberMTSW-104-22-T-S-370
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-S-370 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-S-370
Specification of MTSW-104-22-T-S-370
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.370" (9.40mm)
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A