MTSW-104-22-T-S-405
Overview of MTSW-104-22-T-S-405
Part NumberMTSW-104-22-T-S-405
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-S-405 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-S-405
Specification of MTSW-104-22-T-S-405
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.405" (10.29mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A