MTSW-104-22-T-S-374-002
Overview of MTSW-104-22-T-S-374-002
Part NumberMTSW-104-22-T-S-374-002
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-S-374-002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-S-374-002
Specification of MTSW-104-22-T-S-374-002
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
3
Mounting Type
Through Hole
Contact Length - Mating
0.374" (9.50mm)
Contact Length - Post
0.156" (3.96mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A