MTSW-104-23-L-S-260
Overview of MTSW-104-23-L-S-260
Part NumberMTSW-104-23-L-S-260
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-L-S-260 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-L-S-260
Specification of MTSW-104-23-L-S-260
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.260" (6.60mm)
Contact Length - Post
0.085" (2.16mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A