MTSW-104-24-G-D-018
Overview of MTSW-104-24-G-D-018
Part NumberMTSW-104-24-G-D-018
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-G-D-018 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-G-D-018
Specification of MTSW-104-24-G-D-018
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.018" (0.46mm)
Contact Length - Post
0.362" (9.19mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A