MTSW-104-24-G-D-275
Overview of MTSW-104-24-G-D-275
Part NumberMTSW-104-24-G-D-275
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-G-D-275 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-G-D-275
Specification of MTSW-104-24-G-D-275
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.275" (6.99mm)
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A