MTSW-104-24-G-S-230
Overview of MTSW-104-24-G-S-230
Part NumberMTSW-104-24-G-S-230
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-G-S-230 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-G-S-230
Specification of MTSW-104-24-G-S-230
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A