MTSW-104-24-G-S-250
Overview of MTSW-104-24-G-S-250
Part NumberMTSW-104-24-G-S-250
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-G-S-250 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-G-S-250
Specification of MTSW-104-24-G-S-250
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A