MTSW-104-24-G-D-225
Overview of MTSW-104-24-G-D-225
Part NumberMTSW-104-24-G-D-225
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-G-D-225 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-G-D-225
Specification of MTSW-104-24-G-D-225
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A