MTSW-118-07-T-S-215
Overview of MTSW-118-07-T-S-215
Part NumberMTSW-118-07-T-S-215
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-07-T-S-215 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-07-T-S-215
Specification of MTSW-118-07-T-S-215
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.215" (5.46mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A