MTSW-118-08-F-S-300
Overview of MTSW-118-08-F-S-300
Part NumberMTSW-118-08-F-S-300
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-F-S-300 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-F-S-300
Specification of MTSW-118-08-F-S-300
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A