MTSW-118-08-G-D-013
Overview of MTSW-118-08-G-D-013
Part NumberMTSW-118-08-G-D-013
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-G-D-013 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-G-D-013
Specification of MTSW-118-08-G-D-013
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.013" (0.33mm)
Contact Length - Post
0.517" (13.13mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A