MTSW-118-08-G-D-250
Overview of MTSW-118-08-G-D-250
Part NumberMTSW-118-08-G-D-250
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-G-D-250 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-G-D-250
Specification of MTSW-118-08-G-D-250
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A