MTSW-118-08-G-D-270
Overview of MTSW-118-08-G-D-270
Part NumberMTSW-118-08-G-D-270
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-G-D-270 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-G-D-270
Specification of MTSW-118-08-G-D-270
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.270" (6.86mm)
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A