MTSW-118-08-G-T-300
Overview of MTSW-118-08-G-T-300
Part NumberMTSW-118-08-G-T-300
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 54POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-G-T-300 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-G-T-300
Specification of MTSW-118-08-G-T-300
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
54
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A