MTSW-118-08-L-S-320
Overview of MTSW-118-08-L-S-320
Part NumberMTSW-118-08-L-S-320
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-L-S-320 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-L-S-320
Specification of MTSW-118-08-L-S-320
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A