MTSW-118-08-L-S-375
Overview of MTSW-118-08-L-S-375
Part NumberMTSW-118-08-L-S-375
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-L-S-375 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-L-S-375
Specification of MTSW-118-08-L-S-375
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.375" (9.53mm)
Contact Length - Post
0.055" (1.40mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A