MTSW-118-08-L-D-354
Overview of MTSW-118-08-L-D-354
Part NumberMTSW-118-08-L-D-354
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-L-D-354 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-L-D-354
Specification of MTSW-118-08-L-D-354
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.354" (9.00mm)
Contact Length - Post
0.076" (1.93mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A